Fakülte Hakkında
  • HIZLI ERİŞİM
  • EN
  • captcha captcha

Tanıtım

Haliç Üniversitesi Konservatuvarı konumu, bölümleri, öğretim kadrosu ve misyonuyla Türkiye'nin önde gelen sanat kurumları arasında bulunmaktadır. Konservatuvarımız 1999-2000 öğretim yılında Türk Musıkisi Bölümü ile eğitimine  başlamış, ardından 2001-2002 öğretim yılında Tiyatro ve 2007-2008 öğretim yılında Opera ve Konser Şarkıcılığı bölümleri kurulmuştur. Haliç Üniversitesi Konservatuvarı, vakıf üniversiteleri içinde ilk konservatuvar olmasının yanı sıra, bünyesinde Türk Musıkisi, Tiyatro ve Opera gibi bölümleri barındıran ilk konservatuvar  olma özelliğini de taşımaktadır. Öğrenci, Konservatuvarımıza adım attığı günden itibaren bu üç sanat dalının oluşturduğu elit ve farklı atmosferi hissetmekte ve sanatçı olma yolunda daha çabuk ve emin adımlarla ilerlemektedir.

Konservatuvarımızın bir diğer özelliği ise İstanbul'un en ulaşımı kolay ve merkezi yerlerinden olan Haliç'in yanı başında olmasıdır. Şişhane'de bulunan okulumuz, İstanbul'un kalbi olan Beyoğlu-İstiklal caddesine de çok yakın bir konumdadır. Bu konumu ile "sanat merkezde olmalıdır" sözünü doğrular niteliktedir. Binamız tarihi ve estetik bir bina olup; içinde çeşitli sahneleri ve son teknoloji ile donatılmış bir ses kayıt stüdyosunu barındırmaktadır. Kantin ve binalarımızın çevrelediği avlumuz, serin havalarda bile sıcak sohbetlerin yapıldığı güzel bir mekandır.

Türk Musıkisi ve Tiyatro Ana Sanat Dallarında tezli ve tezsiz olmak üzere yüksek lisans çalışmaları başarı ile sürdürülmektedir. Ayrıca; Türk Musıkisi Ana Sanat Dalı Sanatta Yeterlik Programı da çok değerli hocalarla yürütülmektedir. Her sanat dalında ülkemizin önde gelen sanatçı hocaları özveriyle çalışmakta, tecrübe ve derin bilgilerini öğrencileri ile paylaşmaktadırlar.

Amaç; önce ulusal ve evrensel estetik değerlerden hareketle ülkemizin sanat potansiyelini kaliteli bir şekilde arttırmak, yetenekli gençlerimize cazip iş olanakları sunabilmektir. Onların bilgilerini ve  yaratıcılıklarını geliştirerek ulusal ve uluslararası alanlarda tam donanımlı, yüksek sanat anlayışına sahip, açık fikirli, bilimsel ve sanatsal idealizme sahip bir genç nesil olarak topluma kazandırmaktır.  

Konservatuvarımız, geniş sanat yelpazesi içinde gerek yetiştirdiği öğrencilerle, gerekse yaptığı sanat etkinlikleri ile önemli bir yere sahiptir. Hedefimiz; üniversitemize yaraşır, yapısına uygun, yaratıcılığa ve yeniliklere açık, ülkemizde ve dünyada çok daha fazla ses getirecek çalışmalarla en ön sırada yer almaktır.