Bölümler

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Opera ve Konser Şarkıcılığı

Opera Programının önceliği umut verici genç şarkıcılara vokal sanatların icra özelliklerini kazandırmak ve bu alanda profesyoneller yetiştirmektir. Bölüm mezunları mesleklerini Devlet Opera ve Baleleri, Özel Opera ve Müzikal Toplulukları, Çoksesli Koro Toplulukları başta olmak üzere çeşitli kültür ve sanat kurumları ile akademik dünyada icra fırsatı bulmaktadır.

Bu amaçla öğrencilere, başta opera olmak üzere olmak üzere vokal sanatları icra için gerekli teknik ve estetik becerileri kazanabilecekleri nitelikli bir eğitim programı sunulur. Eğitim süresince sanatçı öğretim üyelerimiz, genç sanatçılarımızı çalışan profesyonellere dönüştürmek için öğrencilerle opera, müzikal, oda müziği, resital ve ustalık sınıfı gibi etkinlik ve projelerde birlikte çalışarak sanatta kariyer yapmak için öğrencilere gerekli deneyim ve büyümeyi sunarlar. Bu etkinliklerle öğrencilerimize performans deneyimi sunulurken, aynı zamanda kendilerini yaratıcı biçimde ifade edebilmenin heyecan verici sevincini keşfetmeleri sağlanır.

Opera ve Konser Şarkıcılığı bölümü, kültür ve sanat kurumları ile olan yakın çalışma ilişkileri, disiplinler arası performans projeleri ve yurtdışındaki konservatuarlarla yapılan uluslararası işbirlikleri ile öğrencilerin eğitim deneyimini zenginleştirmekte ve gelecekteki kariyerlerine başlamadan önce profesyonel bir iletişim ağı kurmalarında onlara yardımcı olmaktadır.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2007-2008
Puan Türü Özel Yetenek
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yerleşke Bilgisi Şişhane Yerleşkesi


2016-17 Eğitim Döneminde Üniversitemiz belirli dönemlerde yapılan Özel Yetenek Sınavları ile öğrenci almıştır. Özel Yetenek Sınavı’na katılabilmek için ÖSYM’nin belirlemiş olduğu TYT puan türlerinin herhangi birinden 150 ve üstünde puan alma şartı yeterlidir.


Özel Yetenek sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayınız.


Bölüm Başkanı Mesajı

Sevgili gençler,

Orta eğitiminizi geride bıraktığınız şu günlerde, yaşamınızın bundan sonraki dönemi için önemli kararlar alma aşamasındasınız. Önünüzde kendinize en uygun mesleği seçmek kadar önemli bir konu daha var: Seçtiğiniz alanın gerektirdiği bilgi ve becerileri kazanacağınız en doğru eğitim kurumunun hangisi olduğuna karar vermek. 

Konservatuvarımızın Opera ve Konser Şarkıcılığı Bölümü, alanlarında donanımlı ve deneyimli,  kuvvetli kadrosu ile ülkemizin yeni nesil sanatçılarını yetiştirmektedir. Titizlikle hazırlanmış müfredatımız, bir opera ve ses sanatçısının temel eğitimini oluşturacak derslerin yanı sıra, öğrencilerimizin kendilerini bireysel yatkınlıkları doğrultusunda geliştirebilecekleri, zengin içerikli birçok seçmeli dersi de içermektedir.

Çok yönlü bir sanatçının kültürel eğitimi konservatuvar ile sınırlı değildir. Sanatçının kültürel zenginlik edinmesinin yolu, diğer sanat dalları ve sanatçıları yakından izlemekten geçer. Şişhane yerleşkemizin konumu bu tür etkinliklerin yoğun olduğu bir merkezdedir. Konser, konferans, tiyatro, sergi, sanat filmleri ve müzeler ile çağdaş bir sanatçı için olmazsa olmaz yabancı dillerin eğitimini veren köklü kurumların okulumuza yakınlığı, konservatuvarımıza benzersiz bir avantaj sağlar.

Mezunlarımız, ülkemizin çeşitli kentlerindeki operaların kadrosunda yer alabilmekte veya müzik öğretmenliğini seçerek öğrenci yetiştirmektedirler. Sizleri de mezunlarımız arasında görmek, başarılarınızı alkışlamak isteriz.

Yetenek sınavlarımızda görüşmek üzere hepinize başarılar dilerim.

Prof. Saim Akçıl

Opera ve Konser Şarkıcılığı Bölüm Başkanı