Bölümler

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Tiyatro

2001 - 2002 eğitim ve öğretim yılında ders vermeye başlayan Tiyatro bölümünde, uygulamalı ve teorik dersleri, seminer ve atölye çalışmalarını kapsayan dört yıllık geniş kapsamlı bir oyunculuk eğitimi verilmektedir. Tiyatro bölümü öğrencileri uygulamalı oyunculuk ve sahne derslerinin yanı sıra tiyatro ve sahne sanatlarına dair teorik eğitim de görmektedirler.

Tiyatro bölümü titizlikle seçilmiş nitelikli akademik kadrosunun yürüttüğü özverili dersler sayesinde, öncelikli olarak tiyatro sanatının tarihine, kültürüne, sosyal ve kültürel hayat içerisindeki rolü ve işlevine hâkim olan; Türk ve dünya tiyatrosunun ihtiyaçlarına cevap verebilen tiyatro sanatçıları yetiştirmektedir.   

Tiyatro bölümünden mezun olan öğrencilerimiz Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları ya da her türden özel tiyatrolarda çalışma olanağı bulabilmektedirler. TRT veya diğer özel radyo - televizyon kanallarında görev alabildikleri gibi sinema, dizi-film oyunculuğu, set asistanlığı, dublaj – seslendirme gibi yardımcı alanlarda da çalışabilmektedirler. Ayrıca her türlü tiyatroda reji asistanı olarak görev alabilir, giderek tiyatro yönetmenliği yapabilirler, ilgi ve yetenekleri ölçüsünde dramaturgi, oyun yazarlığı ve tiyatro eleştirmenliği yapabilirler ve ulusal - uluslararası tiyatro projelerinde görev alabilirler.   

Lisans eğitimlerini tamamlayan öğrencilerimiz Yüksek Lisans, Sanatta Yeterlik ve Doktora programları ile yükseköğrenimlerine devam etmek isterlerse Yüksek Öğretim Kurulu koşullarını karşıladıkları halde bu imkândan da yararlanabilmektedirler.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  1999-2000
Puan Türü Özel Yetenek
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 4 Yıl
Kampüs Bilgisi 5.Levent Kampüs

Üniversitemiz belirli dönemlerde yapılan Özel Yetenek Sınavları ile öğrenci almıştır. Özel Yetenek Sınavı’na katılabilmek için ÖSYM’nin belirlemiş olduğu TYT puan türlerinin herhangi birinden 150 ve üstünde puan alma şartı yeterlidir.


Özel Yetenek sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayınız.


Bölüm Başkanı Mesajı

Çoğu zaman uyum sağlayamadığımız yaşam biçimlerine alternatif bakış açıları sağlayan ve yaşam mücadelesi sırasında aldığımız yenilgilerin çabuk iyileşmesine yarayan tiyatronun, tüm dallarına (oyunculuk, reji, dramaturji, tasarım) her daim ihtiyacımız olacaktır. Yaşadığımız dünyayı, toplumu, insan ilişkilerini tanımamıza ve bu sayede aslında en çok da kendimizi anlamamıza ve sorgulamamıza olanak veren tiyatro, canlılık işlevini hala koruyan yegâne sanattır. 

Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü, köklü geçmişiyle ve alanda yetkin eğitim kadrosuyla birlikte; uygulama derslerinde klasik ve aynı zamanda dünyadaki gelişmeleri takip eden çağdaş yöntemlerle ve oyunculuk mesleğinin altyapısını oluşturacak, öğrencileri donanımlı kılacak teorik derslerle ilerlemektedir. 

Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü, 4 yıllık bir lisans programıdır. İlk iki yılında, oyunculuk öğrencileri uygulama ve teorik bakımdan temel bilgileri edinirken, sonraki iki yılda devam eden eğitim planının yanı sıra hazırladıkları oyunlarla birlikte seyirci karşısına çıkmaya alışmaya başlamaktadırlar. 

Öğrencilerimizin nitelikli bir eğitimin süreci geçirmelerinin yanı sıra, saygıdeğer merhum hocamız Müşfik Kenter’in de dile getirdiği gibi “önce insan” olmaları için gereken gayreti göstermekteyiz. Türkiye Tiyatrosu’na katkıda bulunacak, sorumluluk sahibi, sosyal ilişkilerinde özenli tiyatro sanatçıları yetiştirmeyi bir görev biliyoruz

Doç. Dr. Çiğdem KILIÇ

Tiyatro V. Bölüm Başkanı