Müdür Slider

Dr. Öğr. Üy. Güldeniz Ekmen

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Müdür

1958 yılında Elazığ’da doğdu. 1979 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu. Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterliğini aynı kurumda yaptı. Yüksek Lisansında Tanburi Ali Efendi’yi, Sanatta Yeterliğinde Hacı Sadullah Ağa’yı Başbakanlık Devlet Osmanlı Arşivi vesikaları ile araştırdı. Her iki araştırma, Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi’nde; Hacı Sadullah Ağa, Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’nin ilgili maddesinde yayınlanmıştır.

1984 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarının kuruluşunda yer alarak ilk hocalarından oldu. Aynı kurumda, 1992-1995 yılları arasında müdür yardımcılığı görevinde bulundu. 1996 yılında Selçuk Üniversitesinden Türk Sanat Musikisi alanında yardımcı doçentliğini aldı ve bu bölümü yeniden yapılandırarak 2000 yılına kadar bölüm başkanlığı görevini yürüttü. 2000 yılında Fırat Üniversitesi’nden aldığı davet üzerine Fırat Üniversitesi Devlet Konservatuvarını kurdu; on yıl müdürlük yaptıktan sonra buradan emekli oldu. Halen Haliç Üniversitesi Konservatuvarı müdürü olarak görev yapmaktadır. Burada Sanatta Yeterlik eğitimi müfredatında yer almak üzere, “Türk Musikisi Estetiği” adıyla yeni bir disiplin oluşturdu.

Müzikte bu yenilikçi yaklaşımının yer aldığı bazı eserleriyle ödüller kazanmıştır. 1985 yılında Eskişehir’de düzenlenen, Yunus Emre Beste Yarışmasında mansiyon ile takdir ve teşvike ödüllerine layık görüldü.1992 yılında Denizlililer Birliği Sevgi Şarkıları Beste Yarışmasında ve 2005 yılında TRT tarafından düzenlenen, Az Kullanılmış Makamlar Beste Yarışmasndaı mansiyona layık görüldü.

Güldeniz Ekmen, 1987 yılında TRT için “Yalnız Efe” adlı üç bölümlük TV dizisine özgün müzik yapmıştır. Bu çalışması ile Türkiye’de ilk bayan film müziği yapımcısı unvanını aldı. 1993 yılında TGRT için “Terzi Baba” adlı TV. Filminin, 1999 yılında Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü için “Hilalden Ay yıldıza” adlı oyunun müziklerini besteledi.

Çeşitli formlarda 110 kadar eserinin 40’ı TRT Repertuvarında olup; kendi eserlerinden 3 albüm çalışması bulunmaktadır. Şef olarak pek çok konser verdi, eserleri yurt içi ve yurt dışı konserlerde icra edildi. Türk Müziği eğitimi ile ilgili çeşitli bildiri ve makaleleri bulunmaktadır.

 

Detaylı CV

Eserler